Mamy dla Mam

W samym sercu afrykańskiego buszu, w miejscowości Mpanshya w Zambii, znajduje się Szpital Misyjny Św. Łukasza, którym kierują polskie Siostry Boromeuszki. Stworzono w nim piękną salę porodową, aby kobiety z zambijskiej prowincji miały szansę na poród w godziwych warunkach. Tradycyjne porody w bliżej bądź dalej oddalonych wioskach zbyt często kończyły się komplikacjami, nierzadko śmiercią.

Na początku trudno jednak było rywalizować Szpitalowi z tą odwieczną tradycją, a ogromny obszar, który obsługiwany jest przez Szpital, nie sprzyjał szybkiemu obiegowi informacji. Siostry Boromeuszki zaczęły więc przygotowywać paczuszki z wyprawkami dla ciężarnych kobiet, które postanowiły spróbować porodu w szpitalu. W Zambii, gdzie ponad 20% dzieci jest sierotami, życie każdej matki jest na wagę złota. Paczuszki miały być dla nich zachętą. Powoli coraz więcej kobiet zaczęło pojawiać się w Misji tuż przed terminem porodu. Obecnie w szpitalu przychodzi na świat około 50 dzieci miesięcznie. Fachowa opieka położnych i ginekologa zapewnia im, a także noworodkom wielką szansę na przeżycie w razie komplikacji. Siostry próbują nadal obdarowywać nowe mamy, które zdecydowały się wybrać szpital, co często wiąże się z uciążliwą, nierzadko kilkudniową pieszą podróżą. Wyprawki kompletowane są z darów wysyłanych do Misji przez darczyńców w odpowiedzi na apele Sióstr. Do tych wyprawek zaczęto dodawać podpaski dla mam po tym, jak zauważono dużą zachorowalność na infekcję krocza tuż po porodzie. Zambijskie mamy przynosiły bowiem ze sobą swoje własne „podpaski”, które w rzeczywistości są ręcznie robionymi i pranymi gałgankami.

Podpaski w Zambii są bardzo drogie, od 7,3 do 12,5 zł za 10 sztuk, a typowe podkłady poporodowe są właściwie niedostępne. Stąd zrodziła się myśl, aby stworzyć odrębny projekt. „Mamy dla Mam” to akcja zbierania chłonnych podpasek (nocnych) oraz podkładów poporodowych i wysyłania ich do Zambii. Sądzimy, że akcja ta będzie cieszyć się dużym powodzeniem szczególnie wśród mam, które same przeszły przez doświadczenie porodu i wiedzą, jak nieodzowne są podpaski podczas tych trudnych dni. Pokażmy, że nie jest nam obojętny los afrykańskich mam i stwórzmy piękną więź pomiędzy mamami w Polsce i mamami w Afryce! W imieniu zambijskich mam z góry dziękujemy za każdą paczuszkę podpasek.

Poza podpaskami zawsze można wysyłać ubranka dla noworodków, kocyki, butelki do karmienia, mleko modyfikowane (o długim terminie ważności) i wszystko, co pomoże Siostrom kompletować nowe wyprawki dla zambijskich Mam.

Paczki prosimy wysyłać na adres:

St. Luke`s Mission Hospital
Mpanshya
P.O. Box 32789 Lusaka
Zambia, Central Africa