Solar dla Chatek

Zapal światło w Zambii…

Prawie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w Afryce wiele ludzi nie ma dostępu do elektryczności. Nie uświadamiamy sobie jednak, że w wielu afrykańskich krajach zmrok zapada niezwykle szybko. Wraz z zachodem słońca (około godziny 18-tej) zambijskie wioski otula czarna afrykańska noc. Wnętrza chatek oświetlane są czasem świeczkami, jednak ze względu na koszt, ich użycie jest zredukowane do minimum.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są lampy solarne, które mogą się ładować w ciągu dnia, a wieczorami stworzą namiastkę elektryczności w sercu zambijskiego buszu. Koszt takiej niewielkiej solarnej lampki to ok. 60 zł / 20 USD, więc rodziny, których miesięczny dochód nie przekracza 50 USD (ponad 90% rodzin z terenu, na którym działa Misja Sióstr Boromeuszek), nie są w stanie kupić sobie tych lamp. Lampy solarne są w związku z tym prawdziwymi skarbami.

Dla dzieci w wieku szkolnym posiadanie takiej lampy solarnej znaczyłoby dodatkowe kilka godzin na odrabianie lekcji i naukę. W ciągu dnia brakuje im na to czasu, gdyż po zajęciach szkolnych zambijskie dzieci mają sporo obowiązków: opiekują się młodszym rodzeństwem, chodzą po wodę do studni (niekiedy oddalonej o kilka kilometrów) lub zajmują się gospodarstwem domowym czy przygotowywaniem posiłków. Czasu do nauki w ciągu dnia jest więc bardzo niewiele.

Lampy solarne przydałyby się również tym nielicznym osobom dorosłym, które studiują bądź prowadzą działalność gospodarczą. Dla krawcowej czy szewca dodatkowe 2,3 godziny pracy przekładałyby się na większy zarobek, a co za tym idzie na poprawę sytuacji życiowej.

Program „Solar dla Chatek” wspomóc może każdy, kto chciałby zakupić lampkę solarną i wysłać ją do Zambii. Lampki takie można nabyć w wielu sklepach (m.in. lampka SUNNAN ze sklepu IKEA), a ich cena to około 60 zł. Waga lampki – 0,65-0,7 kg.

Jeśli lampka zakupiona jest dla Podopiecznego z programu adopcyjnego – prosimy o załączenie takiej informacji wewnątrz przesyłki

Lampki można wysyłać bezpośrednio do Misji na adres:

St. Luke`s Mission Hospital
Mpanshya
P.O. Box 32789 Lusaka
Zambia, Central Africa

Zdjęcie dzięki uprzejmości www.solanterns.com