Pytania i Odpowiedzi

1. Co to jest Adopcja Serca/adopcja na odległość?

Adopcja Serca (zwana też adopcją na odległość) to materialne i duchowe wsparcie konkretnej osoby, zamieszkującej najbiedniejsze rejony świata – w naszym przypadku Zambię. To dobrowolne zobowiązanie się do przekazywania środków na rzecz „adoptowanego”, które przede wszystkim zapewniają mu możliwość kształcenia, a tym samym dają szansę na lepszą przyszłość. Szczególnymi przypadkami są osoby chore i starsze – pomoc dla nich koncentruje się na ich potrzebach sytuacyjnych.

Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich prowadzi w Zambii kilka programów adopcyjnych i poprzez zaangażowanie wielu ludzi o wspaniałych sercach, otacza opieką różne grupy potrzebujących:

Adopcja Serca to program obejmujący dzieci w wieku szkolnym oraz młodsze, które mieszkają w Chilanga, w Mpanshyi oraz kilku dalszych wioskach i uczęszczają do miejscowych szkół i przedszkoli.

Adopcja Grupowa jest adopcją dzieci w wieku 2,5-5/6 lat, mieszkających w Mpanshyi i pobliskich wioskach, które uczęszczają do misyjnego przedszkola „Arka Noego”.

Adopcja Darów Boga pomaga dzieciom chorym, upośledzonym i niepełnosprawnym.

Adopcja Seniora  otacza opieką osoby starsze, samotne i schorowane, które potrzebują pomocy.

Więcej szczegółów dotyczących poszczególnych programów można znaleźć w oddzielnych zakładkach na stronie głównej.

2. Kto może podjąć się adopcji na odległość?

Apel o zaangażowanie się w adopcję na odległość skierowany jest do ludzi dobrej woli.
Zaadoptować może każdy, kto jest pełnoletni i posiada stabilizację finansową. Może to być osoba prywatna, kilka osób, rodzina, wspólnota, klasa szkolna, firma, instytucja, organizacja. Jeśli adopcji podejmuje się grupa, musi wybrać swojego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za kontakt z nami. Potrzebujemy osób cierpliwych, zaangażowanych, z dużym poczuciem odpowiedzialności. Nie podpisuje się żadnych umów, dokumentów, jedynie wypisuje się przygotowaną przez nas deklarację. Jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego bardzo prosimy o dojrzałe podejście i dokładne przemyślenie swojej decyzji.

3. Na jaki czas deklaruje się pomoc?

Pomoc taka ma największy sens jeżeli może być kontynuowana przez długi okres czasu. Adopcja Serca to nie tylko finansowe wsparcie. To również nawiązywanie relacji i budowanie emocjonalnych więzi. To odpowiedzialność za osobę, do której wyciągamy pomocną dłoń. Nikt z nas nie może jednak przewidzieć swojej przyszłości. Dlatego bardzo istotne jest, aby informować Koordynatorów o wydarzeniach, które zmuszają do wycofania się ze zobowiązania. Dzięki temu można szybko znaleźć nowego Rodzica Adopcyjnego, a tym samym umożliwić Dziecku Adopcyjnemu kontynuację nauki i zminimalizować skutki sytuacji, w której czuje się on porzucony.

4. Ile kosztuje adopcja na odległość?

Roczna opłata zależy od wieku podopiecznego:

  • Dzieci małe (do klasy 4): 150 USD
  • Adopcja Grupowa: 175 USD
  • Klasy 5-7: 200 USD
  • Klasy 8-9: 250 USD
  • Szkoła średnia, studenci: 250 USD
  • Seniorzy: nie ma określonej kwoty, program funkcjonuje w oparciu o dobrowolne wpłaty.

Jest możliwość przesyłania opłat rocznych w ratach kwartalnych lub miesięcznych (max. 10 rat).

5. Do kogo zgłaszać chęć przystąpienia do adopcji?

Każdy program ma swojego koordynatora. Kontakty do wszystkich koordynatorów podane są w zakładce na stronie głównej. Bardzo prosimy o zwracanie się z pytaniami do osób odpowiedzialnych za konkretne projekty.

6. Czy można pisać listy do podopiecznych?

Oczywiście! Dzieci bardzo ucieszą listy od Państwa. Listy piszemy w języku angielskim i wysyłamy na adres Misji, zaś w środku prosimy o załączenie karteczki z opisem, dla kogo jest list: imię i nazwisko dziecka oraz nr kartoteki. Do listu można dołączyć swoje zdjęcia. Prosimy nie eksponować na nich samochodów, domu, komputerów ani stołu z jedzeniem. Najlepsze będą zdjęcia na tle przyrody. Warto też wysłać fotografię  podopiecznego – zwykle to jedyna okazja aby dziecko miało własne zdjęcie. Do koperty bąbelkowej można włożyć różne drobiazgi: pocztówkę, rysunek własnego dziecka, naklejki, kolorowe gumki do włosów, dziecinne bransoletki, koraliki, cukierki (nic czekoladowego!), ołówek, zeszyt, mydło, nasiona itp. Można również wysyłać dziecku kartki na urodziny. Życzenia urodzinowe w języku nyanja: „Pa chaka chanu cha kubadwa Mulungu akudalitseni” (tłumaczenie: „Niech Bóg Ci błogosławi w dniu urodzin”).

W żadnym wypadku nie należy w listach wysyłać pieniędzy! Cały program opiera się na usamodzielnianiu rodzin poprzez umożliwienie edukacji dzieci, polepszanie warunków bytowych, uprawianie własnych ogródków, hodowlę kur itp. Mentalność Zambijczyków nie pozwoli im wykorzystać udostępnionych pieniędzy tak, aby zapewnić przyszłość swoim dzieciom. Dajemy im wędkę a nie rybę, tzn. pokazujemy drogę do tego, aby poprawili swój byt, a nie spełniamy ich pragnień na krótką metę.

Listy od dziecka najczęściej piszą pracownicy socjalni, czyli rdzenni mieszkańcy pomagający przy programach adopcyjnych w Zambii. Niestety nie możemy zagwarantować, że listy będzie pisało dziecko lub ktoś z rodziny dziecka. Jest to niewykonalne w przypadku dzieci małych (nie umieją pisać) oraz w przypadku większości rodzin z wiosek w okolicy misji (rodzice dzieci nie znają angielskiego, poziom edukacji jest bardzo niski). Starsze dzieci i Studenci mogą pisać listy częściej niż maluchy, korespondencja bywa płynniejsza, ale nie jest to regułą.  

7. Czy można wysyłać paczki?

Można wysłać dla swojego Dziecka Adopcyjnego 1 paczkę w roku. 

Nie ma ograniczeń w wysyłce paczek ogólnych dla Misji, np. dla programu „Mamy dla Mam”, dla   „Arki Noego”, na potrzeby Misji, dla Szpitala czy dla Hospicjum.

Paczka na zewnątrz powinna mieć wyłącznie adres konkretnej misji na którą ją wysyłamy. W środku należy koniecznie umieścić informację zawierającą imię i nazwisko dziecka oraz numer kartoteki, a także nazwisko Rodzica Adopcyjnego (czasem nadawca na paczce ulega zamazaniu w tak długim transporcie). Paczkę może wysłać każdy, nawet ten, kto nie ma pod opieką przydzielonego dziecka. Paczkami przesłanymi „na potrzeby misji” (tak opisanymi w środku) Siostra obdarowuje zawsze najbardziej potrzebujące dzieci, a upominki i żywność sprawiają im mnóstwo radości!

Należy dobrze przemyśleć zawartość przesyłki. Jeśli wysyłamy rzeczy, z którymi trzeba coś zrobić (nasiona, żywność) konieczne jest dołączenie instrukcji w języku angielskim (np. jak zrobić budyń, jak wysiewać nasionka, itp.). W Zambii nie wszyscy znają nasze produkty. Jeśli coś ma termin przydatności, musi on być długi, gdyż paczka ekonomiczna idzie wiele miesięcy.

Nie wysyłamy rzeczy ostrych (scyzoryków itp.), rzeczy na prąd (w buszu go nie ma) ani na baterie (są bardzo drogie), rzeczy z krótką datą ważności; żadnych leków (poza Spironolem dla szpitala).

Można wysłać:

  • ubrania, zabawki, przedmioty codziennego użytku, np: sukienki, t-shirty, spodnie, spódniczki, bieliznę, ale także cieplejsze rzeczy, bo zimą temperatura spada bardzo nisko: skarpetki, ciepłe spodnie, dresy, bluzy, kurtki przeciwdeszczowe, klapki
  • środki czystości (mydło, pasta, szczoteczka, proszek do prania, płyn antybakteryjny do mycia rąk)
  • lampki solarne dostępne w sklepach IKEA
  • gazy, bandaże, plastry
  • podpaski, podkłady poporodowe (pilnie potrzebne)
  • żywność: tylko z długą data ważności; jedzenie suche, słodycze (dobrze zapakowane, nic rozpuszczalnego, raczej nie czekolada), herbaty, saszetki do rozpuszczania, kaszki błyskawiczne, kleiki ryżowe, budynie i kisiele – tylko te NA WODĘ, nie na mleko, z instrukcją użytku napisaną po angielsku.
  • nasiona warzyw  – najprostsze – marchew, buraki, kapusta, papryka, cebula, pomidor, słonecznik, ogórki, fasola, kalarepa, kalafior
  • przybory szkolne: plecak (zwykle dzieci noszą przybory w reklamówkach lub gałganku z materiału), długopisy, ołówki (z temperówką), zeszyty, kredki, bloki, kolorowanki, książki po angielsku (FLAMASTRÓW NIE WYSYŁAMY, BO SZYBKO WYSYCHAJĄ)
  • zabawki – puzzle, układanki, kostki do gry, piłki plażowe, baloniki, lalki, pluszaki
  • włóczki, druty, przybory do szycia (igły i nici)
  • rzeczy dla niemowląt: pieluszki tetrowe (NIE PAMPERSY), mydła, oliwki, ubranka wszelkie, kocyki, ceratki, butelki, grzechotki, pościele, materacyki (w Zambii nie używa się smoczków).

Wysyłając  paczkę przez Pocztę Polską można „śledzić” jej drogę tutaj:

Śledzenie przesyłek

Informacje o tym, które paczki dotarły do Zambii zamieszczone są tutaj:

Lista Paczek

8. Czy można zamawiać dodatkowe zakupy dla podopiecznego i jego rodziny?

Tak, Rodzicom Adopcyjnym umożliwiamy dodatkowe zakupy w naszym „Sklepiku”. Każdy Rodzic otrzymuje informację o dostępnych produktach, cenach, sposobie zamówienia oraz terminach wpłat.

9. Czego można od nas oczekiwać?

Przekazujemy Państwu informacje, profile, zdjęcia, raporty z postępów w nauce, rysunki oraz listy dzieci. Przesyłamy wszystko, co otrzymujemy z Misji w Zambii. W każdym programie jest określone minimum danych, jakie w ciągu roku trafia do Rodziców. O tych zasadach informowany jest potencjalny Rodzic Adopcyjny zanim podejmie decyzję o przystąpieniu do adopcji. Pomimo tego, niektórzy Rodzice Adopcyjni oczekują od nas regularnej korespondencji albo mają specjalne życzenia względem swojego dziecka. Podchodzimy odpowiedzialnie do ustalonych zobowiązań, jednak niestety, nie jesteśmy w stanie spełniać indywidualnych oczekiwań. Prosimy zatem o wnikliwe przemyślenie tej kwestii przed podjęciem zobowiązania. Najważniejsze są dla nas dzieci. To im chcemy nieść pomoc oraz dawać nasz czas, nasz entuzjazm i naszą energię, przy wsparciu ludzi o wielkich sercach, empatii i zrozumieniu priorytetów.

Osoby, które nie mają adresu e-mail lub ich e-mail jest nieaktywny i nie podały nam nowego, dostają korespondencję pocztą jeden raz w roku.

10. Jaki jest dotychczasowy przebieg programów?

Na tej stronie można zapoznać się z historią Misji i projektów w Zambii oraz aktualnościami i informacjami o tym co się tam dzieje na bieżąco. Można również śledzić wiadomości zamieszczane na Facebooku:

Oficjalna strona Adopcji Serca

Wolontariusze, którzy wyjeżdżają na Misję bardzo często prowadzą blogi, na których opisują swoje doświadczenia i przeżycia. Zachęcamy do lektury jednego z nich:

„Kierunek Zambia” – blog naszych Wolontariuszy

11. Jak wpłacać opłatę adopcyjną?

Opłatę adopcyjną przesyłamy wyłącznie na konto Zgromadzenia. Wpłat można dokonywać w złotówkach według kursu sprzedaży Banku Pekao SA w danym dniu. Każdy podopieczny ma przydzielony numer, który określa jego uczestnictwo w danym programie. Bardzo istotne jest, aby w opisie przelewu zawsze podawać nazwę misji, imię, nazwisko oraz numer kartoteki podopiecznego. Jest to niezbędne do prawidłowego zaksięgowania wpłat. Z uwagi na dużą, ciągle zwiększającą się liczbę osób objętych adopcją, uczulamy Państwa na przestrzeganie tych zasad.

Numer rachunku bankowego programów adopcyjnych i dane adresowe misji w Polsce:

Fundacja Pro Spe
Adres: ul. S. Jabłońskiego 7/7,
35-068 Rzeszów
mBank S.A.
Nr rachunku: 25114012250000234326001010
Nr rachunku z IBAN : PL25114012250000234326001010

Wpłaty te mogą być odliczane od podatku. Konieczne jest jednak, by na wpłacie, ZA imieniem, nazwiskiem i nr kartoteki, dopisać słowo darowizna, wg wzoru:

„Nazwa misji, imię, nazwisko podopiecznego, nr kartoteki – darowizna”

12. Jak jeszcze można wspierać Misję?

Misja Sióstr Boromeuszek to nie tylko programy adopcyjne. Ich działania są wnikliwie przemyślane i prowadzone na wielu płaszczyznach. Każdy kto jest wrażliwy na los drugiego człowieka i chce pomóc, znajdzie tutaj możliwość realnego pomagania na miarę swoich możliwości. Zainteresowanych inną formą pomocy prosimy o zapoznanie się z zakładkami Projekty Główne oraz Pozostałe formy pomocy. Dodatkowych informacji udzielają osoby koordynujące dane projekty. Z uwagi na szeroką skalę działań bardzo prosimy o kierowanie pytań do odpowiednich osób, których adresy znajdują się w zakładce Kontakt.